Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na:

 

Suwałki, dnia 29.09.2008r.

OSGK.VI.7624/94/I/08

 

O B W I E S Z C Z E N I E



Stosownie do art. 19 ust. 2 oraz art. 53 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. - Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity z 2008r. Dz. U. Nr 25, poz. 150) podaje się do publicznej wiadomości, że w dniu 29 września 2008 r. została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na:

rozbudowie obiektów położonych w Suwałkach przy ul. Sejneńskiej o myjnię samochodową, parkingi, stację skroplonego gazu LCNG.

Decyzja została wydana na wniosek: Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach Sp. z o.o.

Jednocześnie informuje się, iż można zapoznać się z całą dokumentacją w przedmiotowej sprawie, w tym ze stanowiskami organów uzgadniających i opiniujących, w siedzibie tut. Urzędu w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w Suwałkach przy ul. Mickiewicza 1 pok. Nr 209 w godz. od 730 do 1530.

Decyzję niniejszą wydaje się przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę.

Obwieszczenie wraz z decyzją umieszcza się :

w Internecie pod adresem: www.um.suwalki.pl oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 (II piętro).

 


 


 


 


 


 

Suwałki, dnia: 29 września 2008 r.

OSGK.VI-7624-94/DŚ/08

 

 

DECYZJA

 

o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia


 

Na podstawie art. 46a ust. 7 pkt 4, w związku z art. 46 ust. 1 i art. 56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 – tekst jednolity) w związku z §3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określania rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z 2004 r. z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach Sp. z o.o. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie obiektów położonych w Suwałkach przy ul. Sejneńskiej o myjnię samochodową, parkingi i stację skroplonego gazu LCNG

orzekam

zgodę na realizację przedsięwzięcia

i określam następujące warunki środowiskowe jego wykonania


 

  1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

    1. Rozbudowa obiektów położonych w Suwałkach przy ul. Sejneńskiej o myjnię samochodową,

    parkingi i stację skroplonego gazu LCNG na działkach o nr geod. 24774, 24783, 24803/1.

2. Wnioskowane przedsięwzięcie położone jest poza obszarem Natura 2000 i nie oddziałuje

negatywnie na te obszary w odniesieniu do siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin

i zwierząt, dla których został utworzony.

3. Charakterystyka całego przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji.


 

II. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

 

1. prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami, odpady powstające z instalacji

zagospodarować zgodnie z ustawą o odpadach,

2. po wykonaniu prac budowlanych należy podjąć działania mające na celu doprowadzenie

terenu budowy do stanu pierwotnego,

3. prowadzić monitoring szczelności instalacji paliwowej i zbiorników paliwowych,

4. ograniczyć oddziaływanie przedsięwzięcia do granic nieruchomości do której inwestor

posiada tytuł prawny.

 

III. Wymagania dotyczące ochrony środowiska, konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:


 

  1. przedsięwzięcie powinno uwzględniać wszelkie wymagania określone obowiązującymi przepisami, a w szczególności Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 243 z 2005 r., poz. 2063),

  2. montaż urządzeń do pomiaru i monitorowania stanu magazynowego produktów naftowych,

  3. w projekcie budowlanym przewidzieć wykonanie szczelnych nawierzchni terenów dojazdowych, placów manewrowych oraz parkingów,

  4. wody deszczowe z potencjalnymi zanieczyszczeniami węglowodorowymi będą odprowadzane do gruntu po wcześniejszym oczyszczeniu w separatorze substancji ropopochodnych,

  5. zaprojektować nasadzenia zieleni izolacyjnej.

     

IV. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.

Nie dotyczy


 

V. Wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Nie dotyczy


 

VI. W przypadku, o którym mowa w art. 135 ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska – stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:

Z przedłożonej dokumentacji nie wynika potrzeba utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

UZASADNIENIE


 

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach Sp. z o.o. dnia 5 sierpnia 2008 r. wystąpiła do tut. Organu z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie obiektów położonych w Suwałkach przy ul. Sejneńskiej o myjnię samochodową, parkingi i stację skroplonego gazu LCNG.

Planowane zamierzenie inwestycyjne wymienione jest w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określania rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z 2004 r. z późniejszymi zmianami - §3 ust. 1, pkt. 35), jako instalacja do magazynowania lub dystrybucji ropy naftowej, produktów naftowych lub substancji chemicznych niewymienione w §2 ust. 1 pkt 22. Dla ww. przedsięwzięcia może być wymagane sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Dane o złożonym wniosku zostały umieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie biuletynu informacji publicznej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

W dniu 7 sierpnia 2008 r. Prezydent Miasta Suwałk wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla wnioskowanego przedsięwzięcia oraz wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Suwałkach z prośbą o wydanie opinii, co do konieczności sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko planowanego do realizacji przedsięwzięcia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach postanowieniem Nr 101/P/NZ/08 z dnia 14 sierpnia 2008 r. nie stwierdził konieczności sporządzenia raportu.

Tut. Organ przeanalizował rodzaj, zakres i usytuowanie przedsięwzięcia oraz rodzaj i skalę jego możliwego oddziaływania. Powierzchnia przedsięwzięcia wynosi 4,0029 ha. Teren przedmiotowego przedsięwzięcia nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Oceniając możliwości zagrożenia środowiska wynikające z usytuowania przedsięwzięcia stwierdzono, że przedsięwzięcie nie wiąże się ze zmianą istniejącego sposobu użytkowania terenu. Na terenie przedsięwzięcia i w jego sąsiedztwie nie występują obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym obszary wodno-błotne, obszary wybrzeży, górskie lub leśne. Przedsięwzięcie nie jest planowane na obszarze przylegającym do jeziora lub ochrony uzdrowiskowej. Przedmiotowy teren położony jest poza strefą ochronną ujęć wody. Nie występują również obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk i siedlisk przyrodniczych objętych ochroną w tym obszary Natura 2000.

Obszar objęty przedsięwzięciem nie obejmuje i nie sąsiaduje z obiektami zabytkowymi. Nie stanowi części krajobrazu o znaczeniu historycznym, kulturowym lub archeologicznym.

Na przedmiotowym terenie nie mają miejsca przekroczenia standardów jakości środowiska. Tereny sąsiadujące z przedsięwzięciem przeznaczone są pod usługi i produkcję. Nie ma więc zagrożenia negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na mieszkańców.

W ocenie Organu w związku z funkcjonowaniem istniejącej stacji paliw, kotłowni, lakierni i warsztatu naprawczego, planowanej stacji skroplonego gazu LCNG oraz w związku z budową parkingów możliwe jest zwiększenie emisji substancji do powietrza. Ponadto eksploatacja planowanych obiektów może negatywnie oddziaływać na środowisko gruntowo-wodne. W związku z powyższym, Organ stwierdził obowiązek sporządzenia raportu.

Nie stwierdzono konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania i nie określono wymogów w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko, ponieważ oddziaływanie transgraniczne nie dotyczy tego przedsięwzięcia.

Dnia 2 września do Organu wpłynął Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Zgodnie z art. 53 ustawy Prawo ochrony środowiska organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zapewniając udział społeczeństwa tut. Organ dnia 2 września 2008 r. podał do publicznej wiadomości informację o wpłynięciu Raportu oraz o możliwości zapoznania się z dokumentami w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w pok 209. W terminie od 3 do 23 września 2008 r można było składać uwagi i wnioski, osobiście w pok 209 Urzędu Miejskiego lub drogą elektroniczną. W ww. terminie nie wpłynęły żadne uwagi ani wnioski.

W toku prowadzonego postępowania administracyjnego określone zostały warunki realizacji oraz eksploatacji przedsięwzięcia, zapewniające ochronę środowiska.

W trakcie budowy należy prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami. Po wykonaniu prac budowlanych, doprowadzić teren budowy do stanu pierwotnego. W celu ograniczenia do minimum uciążliwości przedsięwzięcia na etapie jego eksploatacji, niezbędnym jest właściwe zaprojektowanie i wykonanie urządzeń ochronnych, służących dotrzymaniu standardów jakości środowiska gruntowo-wodnego oraz montaż urządzeń do pomiaru i monitorowania stanu magazynowanych produktów naftowych. Ponadto należy zaprojektować  nasadzenia zieleni izolacyjnej.

Postanowieniem Nr 118/P/NZ/08 z dnia 19 września 2008 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach uzgodnił warunki realizacji wnioskowanego przedsięwzięcia pod względem narażenia zdrowia i życia ludzi bez zastrzeżeń.

W ocenie organu planowane przedsięwzięcie, po zastosowaniu określonych w niniejszej decyzji warunków minimalizujących, nie będzie w istotny sposób wpływało na stan środowiska przyrodniczego i oddziaływać negatywnie na zdrowie człowieka, w rozumieniu standardów jakości środowiska, zarówno na etapie realizacji, jak i eksploatacji.

Dane o niniejszej decyzji zostaną włączone do publicznie dostępnego wykazu danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie na podstawie art. 19 w/w Ustawy Prawo ochrony środowiska.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów w zakresie ochrony środowiska, orzeczono jak w sentencji.

 

POUCZENIE

  1. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organ wydający decyzję, o której mowa w art. 46 ust. 4 pkt 2-9 ustawy Prawo ochrony środowiska – art. 56 ust. 9.

  2. Do zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stosuje się odpowiednio przepisy o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – art. 56 a.

  3. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 46 ust. 4; wniosek winien być złożony nie później, niż przed upływem 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna – art. 46 ust. 4b.

  4. Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
    w Suwałkach, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Suwałk, w terminie 14 dni o daty jej doręczenia.


  


 

 

Otrzymują :


 

1. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach Sp. z o.o.

ul. Sejneńska 82, 16-400 Suwałki

2. Pozostałe strony zgodnie z rozdzielnikiem

3. a/a

 
 


 


 

Załącznik

do decyzji nr OSGK.VI.7624-94/DŚ/08 z dnia 29 września 2008 r.


 


 

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA


 

 

Przedsięwzięcie obejmuje rozbudowę obiektów położonych w Suwałkach przy ul. Sejneńskiej o myjnię samochodową, parkingi i stację skroplonego gazu LCNG do dystrybucji gazu CNG do autobusów miejskich, która będzie wyposażona w kriogeniczny zbiornik do magazynowania LNG o pojemności 59,9 m3, parownicę atmosferyczną, system nawadniania, sprężarkę gazu ziemnego i dystrybutor CNG INDOX jednoprzewodowy dla potrzeb pojazdów komunikacji miejskiej. Stacja LNG/CNG będzie posiadała system odzyskiwania gazu z odparowania, który pozwoli zminimalizować ilość gazu ulatniającego się do atmosfery.

Planuje się budowę parkingów na 116 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych oraz 63 miejsca parkingowe dla autobusów. Spływ wód deszczowych z tych terenów odbywać się będzie wpustami ulicznymi do sieci kanalizacji deszczowej. Przewiduje się odprowadzanie wód deszczowych do gruntu poprzez osadnik i separator w ilości 39 l/s.

Miesięczne zużycie wody nie przekroczy 20 m3. Ilość ścieków równa jest ilości pobranej wody. Ścieki socjalno-bytowe i przemysłowe będą odprowadzane do kanalizacji sanitarnej.


 

 

Udostępniający: Dariusz Przybysz - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Suwałkach

Wytwarzający/odpowiadający: Radosław Renda

Wprowadzający: Radosław Renda

Data wprowadzenia: 2008-09-30

Data modyfikacji: 2008-09-30

Opublikował: Radosław Renda

Data publikacji: 2008-09-30