Obwieszczenie Aquapark

 

 

Suwałki, dnia 11.07.2008r.

OSGK.VI.7624/27/08


 

O B W I E S Z C Z E N I E

Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14.06.1960r. KPA (tekst jednolity Dz. U. Nr 98 poz. 1071 z 2000r. z późn. zm.), w związku z art. 46a ust. 5, art. 19 oraz art. 32 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz. U. z 2008r. Nr 25, poz. 150), podaje się do publicznej wiadomości, że w dniu 11.07.2008r. została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na: budowie aquaparku z pływalnią w Suwałkach przy ul. Jana Pawła II, na działkach o nr geod. 22849/30, 22849/18, 22933, 22932, 22930, 22931, 22849/14, 25230.

Jednocześnie informuje się, iż można zapoznać się z całą dokumentacją w przedmiotowej sprawie, w tym ze stanowiskami organów uzgadniających i opiniujących, w siedzibie tut. Urzędu w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w Suwałkach przy ul. Mickiewicza 1 pok. Nr 209 w godz. od 730 do 1530.

Informację o decyzji umieszcza się: w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Obwieszczenie wraz z decyzją umieszcza się :

w Internecie pod adresem: www.um.suwalki.pl oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Suwałkach, ul. Mickiewicza 1 (II piętro).







Suwałki, dnia: 11 lipca 2008 r.

OSGK.VI-7624-27/DŚ/08

 


 

DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

 


 

Na podstawie art. 46a ust. 7 pkt 4, w związku z art. 46 ust. 1 i art. 56 ustawy z dnia
27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 – tekst jednolity) w związku z §3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określania rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z 2004 r. z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku Miejskiej Dyrekcji Inwestycji o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie aquaparku z pływalnią w Suwałkach na działkach o nr geod. 22849/30, 22849/18, 22933, 22932, 22930, 22931, 22849/14, 25230


 

orzekam

zgodę na realizację przedsięwzięcia

i określam następujące warunki środowiskowe jego wykonania


 

I.Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

1. Przedsięwzięcie polega na budowie aquaparku z pływalnią w Suwałkach przy ul. Jana Pawła II, na działkach o nr geod. 22849/30, 22849/18, 22933, 22932, 22930, 22931, 22849/14, 25230.

2.Teren na którym usytuowane jest przedsięwzięcie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a przedsięwzięcie zgodne jest z jego ustaleniami.

3. Wnioskowane przedsięwzięcie położone jest poza obszarem Natura 2000.

4. Charakterystyka całego przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji.


 

II. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:


 

1.Prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami, które należy zagospodarować zgodnie z ustawą o odpadach.

2.Prace budowlane prowadzić wyłącznie w porze dziennej (w godzinach od 600 do 2200).

3.Ograniczyć do niezbędnego minimum wycinkę drzew.

 

III. Wymagania dotyczące ochrony środowiska, konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:

 

1.Teren urządzeń komunikacyjnych naziemnych należy uszczelnić i ograniczyć krawężnikiem uniemożliwiającym przedostanie się zanieczyszczeń ropopochodnych do gruntu.

2.Wody deszczowe spływające z terenów utwardzonych powinny być odprowadzane do sieci kanalizacji deszczowej poprzez separator substancji ropopochodnych.

3.Zaprojektować nasadzenia zieleni izolacyjnej.


 

IV. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.

Nie dotyczy


 

V. Wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Nie dotyczy


 

VI. W przypadku, o którym mowa w art. 135 ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska – stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:

Z przedłożonej dokumentacji nie wynika potrzeba utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.


 

UZASADNIENIE


 

Miejska Dyrekcja Inwestycji w Suwałkach dnia 19 marca 2008 r. wystąpiła do tut. Organu z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie aquaparku z pływalnią w Suwałkach przy ul. Jana Pawła II, załączając informację o planowanym przedsięwzięciu, mapę ewidencyjną w skali 1: 2000 oraz wypis i wyrys z rejestru gruntów.

Planowane zamierzenie inwestycyjne wymienione jest w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określania rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z 2004 r. z późniejszymi zmianami - §3 ust. 1, pkt. 52 lit. b) - zespoły zabudowy usługowej na terenie o powierzchni nie mniejszej niż 2 ha, jako przedsięwzięcie dla którego raport może być wymagany.

W dniu 31 marca 2008 r. Prezydent Miasta Suwałk wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla wnioskowanego przedsięwzięcia. Zawiadamiając strony postępowania o wszczęciu postępowania obwieszczeniem (zgodnie z art 46a ust. 5 Prawa ochrony środowiska) tut. Organ poinformował o możliwości zapoznania się w wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Suwalkach z materiałami oraz o możliwości wnoszenia w ww wydziale zastrzeżeń i wniosków.

Dnia 31 marca 2008 r. organ wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Suwałkach z prośbą o wydanie opinii, co do konieczności sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko planowanego do realizacji przedsięwzięcia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach postanowieniem Nr 59/P/NZ/08 z dnia 11 kwietnia 2008 r. z uwagi na zakres przedsięwzięcia i miejsce jego realizacji nie stwierdził konieczności sporządzenia raportu.

Tut. Organ przeanalizował rodzaj, zakres i usytuowanie przedsięwzięcia oraz rodzaj i skalę jego możliwego oddziaływania. Stwierdził, że przedsięwzięcie realizowane będzie poza obszarem Natura 2000. Ze względu na znaczne oddalenie od tego obszaru, nie będzie występowało negatywne oddziaływanie inwestycji w stosunku do siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony został on wyznaczony. Teren przedsięwzięcia nie obejmuje i nie znajduje się w pobliżu innych terenów chronionych lub na których ma miejsce przekroczenie standardów jakości środowiska. Teren na którym usytuowane jest przedsięwzięcie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a przedsięwzięcie zgodne jest z jego ustaleniami. Przedsięwzięcie nie będzie wykorzystywało zasobów naturalnych. Jego podłączenie do miejskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej oraz ciepłowniczej eliminuje oddziaływanie na glebę, wody oraz jakość powietrza. Biorąc powyższe pod uwagę Organ uznał, że rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, jego usytuowanie i rodzaj i skala możliwego oddziaływania na środowisko nie wskazują na występowanie znaczącego oddziaływania na środowisko. W tej sytuacji wydano Postanowienie Nr OSGK.VI-7624-27/P/08 z dnia 16 kwietnia 2008 r nie stwierdzające potrzeby sporządzenia raportu dla rozpatrywanego przedsięwzięcia.

W związku z powyższym postanowieniem Organ wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Suwałkach z prośbą o uzgodnienie warunków realizacji wnioskowanego przedsięwzięcia. W celu ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich oraz ochrony środowiska uznano że należy prowadzić prace budowlane w godzinach dziennych, prawidłowo zagospodarowywać powstające odpady i ograniczyć do minimum wycinkę drzew. W projekcie budowlanym należy uwzględnić uszczelnienie terenów komunikacyjnych oraz odprowadzić spływające z nich wody opadowe do kanalizacji deszczowej poprzez separator substancji ropopochodnych. Ponadto w celu odizolowania przedsięwzięcia od okolicznej zabudowy mieszkaniowej należy zaprojektować nasadzenia zieleni izolacyjnej. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach Postanowieniem Nr 76/P/NZ/08 z dnia 21 maja 2008 r. uzgodnił powyższe warunki realizacji wnioskowanego przedsięwzięcia pod katem oddziaływania na zdrowie i życie ludzi bez zastrzeżeń.

Z uwagi na nie występowanie znaczącego oddziaływania na środowisko nie stwierdzono konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania oraz nie określono wymogów w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Zgodnie z art. 53 ustawy Prawo ochrony środowiska organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zapewnia możliwość udziału społeczeństwa jedynie w postępowaniach w ramach których sporządzany jest raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Jednakże w związku z wagą przedsięwzięcia dla funkcjonowania miasta i jego mieszkańców 18 czerwca 2008 r. tut. Organ poinformował społeczeństwo o wpłynięciu przedmiotowego wniosku Miejskiej Dyrekcji Inwestycji w Suwałkach oraz o zamieszczeniu informacji o wniosku w publicznie dostępnym wykazie danych na stronie biuletynu informacji publicznej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Zapewniono możliwość zapoznania się z dokumentami sprawy w wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. W terminie od 18 czerwca do 10 lipca 2008 r. można było składać uwagi i wnioski, osobiście w pok 209 Urzędu Miejskiego lub drogą elektroniczną. W ww terminie nie wpłynęły żadne uwagi.

W związku z art. 10 ust 1 Kodeksu postępowania administracyjnego przed wydaniem decyzji – 17 czerwca 2008 r. obwieszczeniem poinformowano strony postępowania o środowiskowych warunkach na jakich możliwa będzie realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia. Umożliwiono stronom zapoznanie się z materiałami sprawy i zgłaszanie ewentualnych uwag i żądań w wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w terminie do 9 lipca 2008 r. Żadne uwagi i żądania nie wpłynęły.

W ocenie organu planowane przedsięwzięcie, po zastosowaniu określonych w niniejszej decyzji warunków minimalizujących, nie będzie w istotny sposób wpływało na stan środowiska przyrodniczego i oddziaływać negatywnie na zdrowie człowieka, w rozumieniu standardów jakości środowiska, zarówno na etapie realizacji, jak i eksploatacji.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz mając na względzie spełnienie wymogów w zakresie ochrony środowiska, orzeczono jak w sentencji.


 

Dane o niniejszej decyzji zostaną włączone do publicznie dostępnego wykazu danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie. Jednocześnie decyzja wraz z uzasadnieniem oraz informacją o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy, w tym stanowiskami organu opiniującego i uzgadniającego zostanie podana do publicznej wiadomości obwieszczeniem na stronie biuletynu informacji publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie.


  

POUCZENIE

1.Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organ wydający decyzję, o której mowa w art. 46 ust. 4 pkt 2-9 ustawy Prawo ochrony środowiska – art. 56 ust. 9.

2.Do zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stosuje się odpowiednio przepisy o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – art. 56 a.

3.Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 46 ust. 4; wniosek winien być złożony nie później, niż przed upływem 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna – art. 46 ust. 4b.

4.Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
w Suwałkach, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Suwałk, w terminie 14 dni o daty jej doręczenia.


  

 

Otrzymują:

1.Miejska Dyrekcja Inwestycji w Suwałkach

16-400 Suwałki, ul. Sejneńska 82

1.Pozostałe strony postępowania z uwagi na ilość przekraczającą 20 osób, zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska należy powiadomić w drodze

 

obwieszczenia

2. 

 

a/a

 

 

Załącznik

do decyzji nr OSGK.VI.7624-27/DŚ/08 z dnia 11 lipca 2008 r.

 


 

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

1. Rodzaj, skala i usytuowanie przedsięwzięcia:

 

Przedsięwzięcie obejmuje budowę aquaparku z pływalnią w Suwałkach przy ul. Jana Pawła II, które będzie zlokalizowane na działkach o nr geod. 22849/30, 22849/18, 22933, 22932, 22930, 22931, 22849/14, 25230.

Inwestycja będzie miała charakter sportowo-rekreacyjny, jak również bę

zie pełniła funkcje obiektu przeznaczonego do odnowy biologicznej. Ponadto będzie umożliwiała organizację zawodów pływackich z widownią dla około 300 osób.

Budowa aquaparku objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Uchwała Nr XLVIII/541/06 Rady Miejskiej w Suwałkach z dnia 24 maja 2006 r. Plan umożliwia m.in. zagospodarowanie terenu inwestycji w celu wykorzystania go dla funkcji sportu i rekreacji, zlokalizowania pływalni miejskiej oraz rozwiązania problemu parkowania dla korzystających z obiektu.


2. Powierzchnia zajmowanej nieruchomości, a także obiektu budowlanego oraz

dotychczasowy sposób ich wykorzystania i pokrycie szata roślinną:

Powierzchnia zagospodarowania terenu zajmuje 21 173 m2, natomiast powierzchnia zabudowy 5 421 m2. Działki na których projektowana jest inwestycja są uzbrojone. Obecnie znajdują się tam dwa obiekty: budynek hali targowej oraz budynek garażowy przeznaczone do rozbiórki. Na przyległych ulicach zorganizowano zatoczki parkingowe, które ulegną przebudowie i powiększeniu, aby dostosować je dla potrzeb użytkowania aquaparku. Zaprojektowano 175 miejsc postojowych naziemnych. Obecnie teren jest zagospodarowany nieurządzoną zielenią niską i wysoką.

Planowana inwestycja położona jest poza obszarem Natura 2000. Ze względu na znaczne oddalenie od tego obszaru, nie przewiduje się negatywnego oddziaływania inwestycji w stosunku do siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony został on wyznaczony.

3. Rodzaj technologii:

Podczas etapu budowy zastosowane zostaną tradycyjne materiały i tworzywa powszechnie stosowane w budownictwie tego typu obiektów jak również przewiduje się zastosowanie tradycyjnych metod budowlanych.

Na etapie funkcjonowania budynku, obiekt będzie uzbrojony w instalacje typowe dla basenów.

4. Przewidywana ilość wykorzystywanej wody i innych wykorzystywanych materiałów, paliw oraz energii.

 

Miesięczne zużycie wody dla potrzeb bytowo-gospodarczych oraz technologicznych basenów wyniesie 7023 m3 /miesiąc.

Maksymalne zapotrzebowanie na zimną wodę podczas napełniania basenów (raz na rok) wyniesie 15 m3/h.

Miesięczne zużycie ciepła w sezonie grzewczym dla potrzeb technologicznych basenów, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz dla potrzeb ogrzewania oraz wentylacji mechanicznej wyniesie 327 MW, natomiast poza sezonem grzewczym – 127,7 MW.

Przewidywane zużycie energii elektrycznej dla całego obiektu – moc szczytowa 450 kW.

 

5. Rozwiązania chroniące środowisko

 

Na etapie budowy w celu zminimalizowania uciążliwości związanych z emisją hałasu, pyłu i kurzu do środowiska, najintensywniejsza praca maszyn budowlanych odbywać się będzie w godzinach od 700 do 1600, kiedy większość mieszkańców przyległej zabudowy wielorodzinnej będzie przebywała poza miejscem zamieszkania.

Proces budowy inwestycji będzie prowadzony z zachowaniem szczególnej ostrożności, aby nie dopuścić do przypadkowych wycieków substancji ropopochodnych ze sprzętu budowlanego oraz płynnych chemicznych substancji budowlanych na terenie ich składowania oraz użycia.

Na terenie projektowanym przewidziane jest wprowadzenie nowych nasadzeń roślin, w tym drzew rekompensujących założoną wycinkę.

 

Na etapie eksploatacji ścieki sanitarne i basenowe odprowadzane będą do miejskiej kanalizacji sanitarnej. Napełnianie wodą basenów, jak i zrzut, będą się odbywać w godzinach nocnych 2400-500.

Odprowadzanie wód opadowych pochodzących z połaci dachowych obiektu nastąpi bezpośrednio do kanalizacji deszczowej. Wody deszczowe z odwodnień parkingów przed odprowadzeniem do sieci kanalizacji deszczowej będą podczyszczane w łapaczu węglowodorów poprzedzonym osadnikiem piasku.

 

Odpady komunalne, będą gromadzone w kontenerach, a następnie odbierane i wywożone na składowisko na podstawie umowy z odbiorcą tego typu odpadów. Odpady niebezpieczne stanowić będą lampy fluoroscencyjne oraz oleje i szlamy z urządzeń podczyszczających wody deszczowe, które będą przekazywane odbiorcom posiadającym stosowne zezwolenia na odbiór, transport i unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych.

 

Obiekt nie będzie uciążliwy ze względu na emisję hałasu do środowiska. Jedynym źródłem hałasu będą urządzenia zewnętrzne – czerpnie powietrza, wyposażone w kratki tłumiące, co znacznie ograniczy uciążliwość akustyczną tych urządzeń.

 


 


 


 


 


 

 

Udostępniający: Dariusz Przybysz - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Suwałkach

Wytwarzający/odpowiadający: Radosław Renda

Wprowadzający: Radosław Renda

Data wprowadzenia: 2008-07-17

Data modyfikacji: 2008-07-17

Opublikował: Radosław Renda

Data publikacji: 2008-07-17