Decyzję o warunkach zabudowy wydaje się na wniosek inwestora w przypadku braku planu miejscowego.
Ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy wymaga: 1. zmiana zagospodarowania terenu polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, 2. zmiana zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę, z wyjątkiem tymczasowej, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku, 3. budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, 4. budowa wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m².
Nie wymagają wydania decyzji o warunkach zabudowy roboty budowlane: 1. polegające na remoncie, montażu lub przebudowie, jeżeli nie powodują zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz nie zmieniają jego formy architektonicznej, a także nie są zaliczone do przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska, albo 2. niewymagające pozwolenia na budowę.
Opis procedury: 1. Złożenie wniosku o ustalenie warunków zabudowy inwestycji wraz z wymaganymi dokumentami. 2. W przypadku braków formalnych wniosku inwestor zostaje wezwany do ich uzupełnienia w terminie 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie wskazanych braków we wskazanym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia. 3. Organ ustala wszystkie strony postępowania, zawiadamia je o wszczęciu postępowania oraz możliwości zapoznania się z wnioskiem oraz złożenia uwag, wniosków i zastrzeżeń. 4. Opracowanie analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy. 5. Przygotowanie projektu decyzji o warunkach zabudowy przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. 6. Dokonanie uzgodnień w zakresie wynikającym z art.53 ust.4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 7. Zawiadomienie wszystkich stron postępowania o zebraniu pełnego materiału dowodowego w sprawie oraz o możliwości zapoznania się i złożenia, w wyznaczonym terminie, ewentualnych uwag, wniosków i zastrzeżeń. 8. Wydanie decyzji. Decyzja staje się ostateczna po upływie 14 dni od dnia jej doręczenia wszystkim stronom postępowania, jeżeli w tym terminie żadna ze stron nie wniosła odwołania od wydanej decyzji. W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu, który wydał decyzję. Decyzja staje się ostateczna i prawomocna z dniem doręczenia organowi oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania.
Urząd, w którym realizowana będzie sprawa:
Urząd Miejski w Suwałkach Wydział Architektury i Gospodarki Przestrzennej
Adres: ul. Adama Mickiewicza 1, 16-400 Suwałki Telefon 87 5628183,87 5628184,87 5628140
Miejsce przyjmowania dokumentów I piętro, pokój nr 140
Załącznik do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 lutego 2024 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy (Dz.U. 2024 r. poz. 351). Rozporządzenie wejdzie w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia, tj. 27 marca 2024 r. Z dniem wejścia w życie ww. rozporządzenia, traci moc obowiązujące jeszcze rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy (Dz. U. poz. 2462).
Podgląd
Udostępniający:
Urząd Miejski w Suwałkach
Wytwarzający/odpowiadający:
Prezydent Miasta Suwałk