Kwalifikacja wojskowa w 2024 r.

Na podstawie art. 59 ust. 1 - ust. 4, art. 57 ust. 2 i ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r., poz. 2305 z późn. zm.), § 3 rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 lutego 2023 r. w sprawie kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2023 r., poz. 440) oraz rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 roku (Dz. U. z 2023 r., poz. 2473) informuje się co następuje:

W okresie od dnia 1 lutego do dnia 30 kwietnia 2024 roku przeprowadzona zostanie na terenie województwa podlaskiego kwalifikacja wojskowa.

Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi oraz  zgłaszających się w trybie ochotniczym osób, które ukończyły 18 rok życia. Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej, zostaną z urzędu, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej, przeniesione do rezerwy. W toku trwania kwalifikacji wojskowej nastąpi także założenie ewidencji wojskowej i wydanie wojskowych dokumentów osobistych (zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej).Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej dokonują powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie (każda w swoim zakresie działania), natomiast założenie ewidencji i wydanie wojskowych dokumentów osobistych należy do szefa wojskowego centrum rekrutacji lub jego przedstawiciela.

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej oznacza konieczność  stawienia się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz szefem wojskowego centrum rekrutacji /w czasie kwalifikacji wojskowej w/wym. organy urzędują w jednym lokalu/- podst. prawna -  ustawa  z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny /tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r. poz. 2305 z póz. zm./.

Powiatowa Komisja Lekarska nr 14 urzędować będzie w Suwałkach przy ul. Szpitalna 60 (Wojewódzki Szpital im. dr. Ludwika Rydygiera - piwnica)

w dniach od 5 lutego do 26 lutego 2024 r.

Wzywane osoby mają obowiązek zgłosić się w miejscu i godzinie określonej w wezwaniu.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2024 r. podlegają: 

  1. mężczyźni urodzeni w 2005 r.;
  2. mężczyźni urodzeni w latach 2000—2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  3. osoby, które w latach 2022 - 2023, które:
    • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
    • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, wniosek o zmianę kategorii zdolności przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
  4. kobiety urodzone w latach 2000-2005, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny,
  5. osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Do kwalifikacji wojskowej za pośrednictwem szefa wojskowego centrum rekrutacji mogą stawić się osoby ubiegające się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej A lub B oraz ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat życia.

UWAGA!

Zgłaszając się do kwalifikacji wojskowej OBOWIĄZKOWO należy ze sobą zabrać:

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, 
  • dokumentację medyczną /w przypadku jej posiadania/ ─ w celu przedstawienia powiatowej komisji lekarskiej, 
  • dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,
  • dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu było niemożliwe, 
  • prawo jazdy /w przypadku posiadania/Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osób do tego zobowiązanych z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej, ponieważ o miejscu i terminie jej przeprowadzania na danym terenie informują także rozplakatowane obwieszczenia.

Osoba, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić wcześniej  ten fakt do :

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Suwałkach ul. Mickiewicza 1 pokój 124 tel. 87 562 81 22 (w godzinach pracy urzędu). 
  2. Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 14 w Suwałkach przy ulicy Szpitalnej tel. 502 836 086 60  ważny do 29 lutego 2024 r. w godzinach: poniedziałek - piątek 8.00-14.00, 

Osoba, która bez usprawiedliwienia nie stawi się do kwalifikacji wojskowej podlega karze grzywny albo karze ograniczenia wolności. W stosunku do takiej osoby może również zostać zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję.

W załączeniu Obwieszczenie Wojewody Podlaskiego oraz materiały promocyjne Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Udostępniający: Urząd Miejski w Suwałkach

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Januć - Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich

Data wytworzenia: 2024-01-15

Wprowadzający: Robert Januć

Data modyfikacji: 2024-01-15

Opublikował: Robert Januć

Data publikacji: 2024-01-15